Madenciliği Yapılacak En İyi Kripto Para Birimi Nedir? Madencilik için En Karlı Kripto

Madencilik, kripto ile para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Ancak, zaman geçtikçe giderek daha az kârlı hale gelmektedir. Buna rağmen madencilik, hem blok zincirinin normal işleyişi için gerekliliği hem de neredeyse kült statüsü nedeniyle kripto dünyasının en temel bileşenlerinden biridir. Madencilik, birçok kripto meraklısının kendilerine herhangi bir kâr getirmeyecek olsa bile denemek istediği bir şeydir. Ancak bu, kripto para madenciliğinin kârlı ya da kolay olamayacağı anlamına gelmiyor.

Bu makalede, kripto para madenciliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız ve ardından madenciliği yapılacak en karlı kripto paralara bir göz atacağız.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto madenciliği ile ilgili önceki rehberlerimizden bazılarında da söylediğimiz gibi, ne yazık ki kazma veya elmas gibi heyecan verici nesneleri içermiyor. Ancak neyse ki, en parlak mücevherlerden bile daha değerli bir hazineye, yani kripto paraya ulaşmak için herhangi bir el emeği harcamanıza da gerek yok.

Basitçe ifade etmek gerekirse, kripto para madenciliği, kripto işlemlerini doğrulamak için karmaşık matematiksel denklemleri çözme sürecidir. Madencilik, madenciliği yapılan kripto paraya göre farklılık gösterebilir: eğer bir iş kanıtı (PoW) karma algoritmasına sahipse, çok fazla elektrik harcaması ve birinci sınıf madencilik ekipmanına sahip olmayı gerektirecektir. Proof-of-stake (PoS) tabanlı kripto para birimleri, söz konusu kripto paradan büyük miktarda sahip olmanızı gerektirir: ne kadar çok sahip olursanız, o kadar çok kâr elde edebilirsiniz. Bu yüzden buna “hissenin kanıtı” deniyor.

Nasıl Kripto Madenciliği Yapabilirsiniz?

GPU madencilik donanımı
Madenciliği Yapılacak En İyi Coin Nedir? Madenciliği yapılacak en karlı kripto paralar

Kripto madenciliği, hangi donanımın (veya madencilik makinesinin) kullanıldığına bağlı olarak 3 kategoriye ayrılabilir. İşte buradalar.

ASIC Madenciliği

ASIC madenci veya Uygulamaya Özel Entegre Devre Madenci, muhtemelen en az bilinen ancak en verimli kripto madenciliği donanımı biçimidir. CPU veya GPU’ların aksine ASIC’ler tek bir amaç için tasarlanmıştır – madencilik veya blok zincirini doğrulayan ve güvence altına alan karmaşık matematik problemlerini çözmek.

Genel olarak, çoğu ASIC madencilik makinesi belirli kripto para birimlerini çıkarmak için tasarlanmış ve oluşturulmuştur. ASIC’ler genellikle o kadar pahalı değildir, ortalama 300-500 $ civarındadır. ASIC madencileri yaklaşık 100.000 kat daha verimlidir ve en iyi CPU ve GPU madencilerinden daha yüksek hash oranına sahiptir – çok fazla madencilik gücüne sahiptirler. Bununla birlikte, ASIC madenciliğinin bir dezavantajı, tüm kripto para birimleri için mevcut olmamasıdır – örneğin, Monero madenciliği ASIC donanımlarıyla mümkün değildir. Ayrıca, diğer iki madencilik ekipmanı türünün aksine, ASIC’ler yükseltilemez ve o kadar dayanıklı değildir. ASIC madencileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumak isteyebilirsiniz.

GPU Madenciliği

Bir GPU ya da Grafik İşleme Birimi, temel olarak bilgisayarlarımızda film izlemek ya da oyun oynamak gibi işler için kullandığımız bir grafik ekran kartıdır. Kripto para madenciliği yapmak için de kullanılabilir.

GPU madenciliği ASIC madenciliği kadar verimli değildir (hash oranı yine de yüksek olabilir) ve ortalama olarak daha pahalıdır. Bununla birlikte, madencilere esneklik sağlayarak aynı donanım cihazını kullanarak farklı coinleri çıkarmalarına olanak tanır. Ayrıca, GPU madencileri madencilik dışı faaliyetler için de kullanılabilir. Ayrıca, birçok insan zaten bunlara sahip. Madencilik için en iyi GPU‘ların bir listesini hazırladık.

Öte yandan, çoğu insan zaten bir GPU’ya sahip olsa da, kullandığı bilgisayar muhtemelen GPU madenciliğini karlı hale getirecek kadar güçlü değildir. Yani sadece pahalı bir GPU satın almanız gerekmeyecek, aynı zamanda onu gerçekten destekleyebilecek bir bilgisayar için de ödeme yapmanız gerekecek. Ayrıca, GPU’ların yüksek güç tüketimi nedeniyle, GPU madencilerinin bakım ücretleri de yüksektir.

Bir GPU (veya CPU) ile madencilik yapmak için yalnızca olağan cüzdan-donanım kombinasyonuna değil, aynı zamanda madencilik yazılımına da ihtiyacınız vardır. GPU madenciliği ve CPU madenciliği için kullanabileceğiniz yazılımlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

GPU’mla ne yapmalıyım?

GPU’lar, geleneksel CPU (Merkezi İşlem Birimi) madenciliğine göre çok daha hızlı ve güçlü bir alternatif sağladıkları için çoğunlukla kripto para madenciliği sürecinde kullanılır. Belirli bir coin’in madenciliğini yapmak için ihtiyacınız olan GPU türü, coin’in algoritması ve popülerliği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, günümüzde en yaygın olarak çıkarılan coinlerden bazıları Ethereum Classic (ETC), ZCash (ZEC), Vertcoin (VTC), Monero (XMR), Ravencoin RVN), Haven Protocol (XHV), Bitcoin Gold (BTG) ve Dogecoin’dir (DOGE). Bütçe kısıtlamalarınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak, bu özel coin madenciliği işlemleri için bir veya birçok farklı GPU arasından seçim yapabilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içerik görmek ister misiniz? Haftalık kripto haber özetlerini, fiyat tahminlerini ve en son trendler hakkında bilgileri doğrudan gelen kutunuza almak için Changelly ‘nin haber bültenine abone olun!

Crypto Price Alerts
Get daily alerts on price changes of the top 10 cryptocurrencies.

CPU Madenciliği

Bir CPU veya Merkezi İşlem Birimi, madencilik donanımının en eski ve en modası geçmiş türüdür. CPU madencileri, bilgisayarınızın işlem gücünü kullanarak kripto madenciliği yapmanızı sağlar.

Yalnızca son derece yavaş ve verimsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda CPU madenciliği bilgisayarınız için de zararlıdır. Ek olarak, CPU madenciliği karı çoğu durumda inanılmaz derecede yetersiz olacak ve buna değmeyecektir.

CPU madenciliği mobil madenciliği de içerir… ki bu kesinlikle buna değmez. Kolayca aşırı yüklenir, çok fazla güç tüketir ve aşırı ısınma cihazınıza zarar verir – tüm bunlar kâr açısından çok az veya hiç getiri sağlamaz.

Bununla birlikte, CPU ve mobil madencilik, ilk yatırımı gerçekten yapmanız gerekmediğinden, kârın değil deneyimin peşinde olan insanlar için iyi seçimlerdir. Eğer sizin için de durum böyleyse, madenciliği çok zor olmayan ve çok fazla hesaplama gücü gerektirmeyen bir kripto para seçtiğinizden emin olun. Bu makalede en iyi CPU madencilerini tartışıyoruz.

Kripto Madenciliği Yöntemleri

Donanım dışında, kripto madenciliği de madeni para çıkarma yöntemine bağlı olarak 3 alt kategoriye ayrılabilir.

Solo Madencilik

Bir yığın Bitcoin parasının üzerinde küçük oyuncak madenci
Madenciliği en karlı coin: Solo madencilik

Adından da anlaşılacağı gibi, solo madencilik, madencinin başkalarından herhangi bir destek almadan tek başına hareket etmesini içerir. Bu, telefonunda coin toplayan bir acemiden, madencilik teçhizatlarıyla dolu depoları içeren büyük ölçekli bir madencilik operasyonuna kadar her şey olabilir. İkincisine sahip olmadığınız sürece, bu madencilik yöntemi çok kârlı olmayacaktır.

Havuz Madenciliği

Bir yığın Bitcoin madeni parasının üzerinde iki oyuncak kripto madencisi
Madencilik için en karlı coinler: Havuz madenciliği

Havuz madenciliğine katılmak için, birkaç cihaz tek bir blokta madencilik yapmak için birlikte çalışır ve böylece kolektif güçlerini sağlar. Maliyetler ve güç tüketimi azalsa da karlar da azalır: blok madenciliği ödülleri havuzdaki herkes arasında paylaştırılır. Havuz madenciliği, kendi madencilik teçhizatınıza sahip olmanızı gerektirir.

Piyasada çok sayıda farklı madencilik havuzu bulunmaktadır ve birine katılmadan önce bunları iyice araştırmanızı öneririz. İyi bir Bitcoin madencilik havuzu bulmak istiyorsanız, bu makaleyi okuyun.

Bulut Madenciliği

Bulutlardaki Bitcoin madeni para
Madenciliği en karlı coin: Bulut madenciliği.

Bulut madenciliği, bir madencilik teçhizatına sahip olmadan veya elektrik için ödeme yapmak zorunda kalmadan kripto madenciliği yapmanıza olanak tanır. Bu yöntemi kullanırken, temel olarak başka birinin madencilik teçhizatını kiralar ve karşılığında kârından bir pay alırsınız. Tersine, zaten bir madencilik teçhizatınız varsa, maliyetlerinizi düşürmek için kiralayabilirsiniz, ancak bu durumda kârınız da azalacaktır.

Genellikle kiraladığınız madenciler, bir veya iki madencilik teçhizatı olan bireylerden çok daha düşük maliyetlere sahip büyük ölçekli madencilik şirketlerine aittir. Madencilik havuzlarına benzer şekilde, bulut madenciliği de blok ödülünün tamamını almanıza izin vermez.

Madencilik için En İyi Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto madenciliğinin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına baktığımıza göre, şimdi hangi kripto paraların madenciliğinin en iyi olduğunu tartışalım.

Çıkarılacak En Karlı Madeni Paralar

İnsanların madencilik yapmayı seçerken aradıkları en önemli şey kârlılıktır. Ancak, bazı acemi madenciler bu ölçütü yanlış yorumlayabilir: bu sadece coin’in fiyatına bağlı değildir. Ayrıca, söz konusu kripto para için bir madencilik teçhizatı çalıştırmanın maliyetlerini, günde ne kadarını elde edebileceğinizi, kar elde etmek için çıkarmanız gereken blok sayısını vb. de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Gelecekteki madencilik operasyonunuzun karlılığını hesaplamanın iyi bir yolu bir madencilik hesaplayıcısı kullanmaktır. Madencilik yapmak istediğiniz kriptoyu, donanımınızı, hash gücünüzü vb. girerek günde potansiyel olarak ne kadar kâr elde edebileceğinizi görün.

Alternatif olarak, aşağıdaki gibi bir web sitesi de kullanabilirsiniz whattomine.com adresinden hangi coinin şu anda blok başına en yüksek ödüllere sahip olduğunu ve en değerli olduğunu görebilirsiniz, ancak madencilik oldukça uzun vadeli bir yatırım olduğu için hemen kar peşinde koşmayın. Kripto piyasasının yüksek volatilitesi nedeniyle, bugün karlı olabilecek bir şey yarın zarar etmenize neden olabilir.

Ethereum (ETH)

Blok zinciri proof-of-stake mutabakat mekanizmasına geçtiğinden, Ethereum artık kazılamıyor. Bunun yerine, kazık çakmayı tercih edebilirsiniz.

Ethereum Classic (ETC)

 • Blok süresi: 13 saniye
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU, CPU

Ethereum, DAO saldırısından kurtulmak için 2016 yılında bir hard fork gerçekleştirmek zorunda kalmıştır. Ethereum Classic, adından da anlaşılacağı gibi, 2016 öncesi orijinal Ether’in biraz değiştirilmiş ve yükseltilmiş bir versiyonudur. CPU’lar ve grafik kartları kullanılarak çıkarılabilir.

Piyasa değeri yaklaşık 6 milyar USD olan Ethereum Classic’in, genç kuzeninden daha az olsa da, şüphesiz çok sayıda hayranı var. Sonuç olarak, blok madenciliği ödülünü elde etmek için önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirir, ancak yerleşik bir kripto para birimi olduğu düşünüldüğünde madencilere uzun vadede istikrarlı bir kâr sağlaması muhtemeldir. Genel olarak, Ethereum’a güzel bir alternatif olarak düşünülebilir: Ethereum Classic madenciliğinin azaltılmış karmaşıklığı, daha az istikrarlı ve daha düşük fiyatı ile dengelenir.

Monacoin (MONA)

 • Blok süresi: 15 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Monacoin, Litecoin’in bir çatalıdır. Lyra2RE(v2) iş kanıtı hashing algoritması, onu GPU’larla madencilik yapmak için en iyi kriptolardan biri haline getiriyor. İhtiyaç duyulan tek şey güvenli bir donanım cüzdanı ve coin’in madencilik işlemini gerçekleştirebilecek bir donanım cihazıdır.

Bu daha az bilinen bir kripto para birimi olduğundan, madenciliği ETC veya ETH’den çok daha kolaydır ve bu da onu biraz daha karlı hale getirir. Ancak düşük fiyatı ve sönük büyüme beklentileri, madencilikten milyonlar kazanmak isteyenler için pek de umut verici değil.

Vertcoin (VTC)

 • Blok süresi: 2,5 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Vertcoin, Lyra2REv3 proof-of-work hashing algoritmasını kullanan bir kripto para birimidir. Bu kripto para birimi ASIC’e dayanıklıdır, yani yalnızca GPU’lar veya CPU’lar ile çıkarılabilir. ASIC uyumlu kripto paralar genellikle merkezi ASIC madencilik firmaları ve havuzları tarafından çıkarıldığından, madeni paranın daha eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlar ve tüm süreci çok daha az demokratik hale getirir. Vertcoin yaratıcıları, kriptonun temel taşlarından biri olan ademi merkeziyetçiliği artırmak için coin’i ASIC’e dirençli hale getirdi.

ZCash (ZEC)

 • Blok süresi: 1.15 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU, CPU

ZCash, ASIC’e dayanıklı bir başka kripto para birimidir. Bu coin’i yaratan şirket aynı zamanda gizliliğe de oldukça fazla odaklanıyor ve bu da bu coin’i kripto dünyasında popüler hale getirdi. ASIC’e dirençli olması nedeniyle bu coin’in madenciliği daha zor olsa da, buna değer: yukarıda bahsedilen ASIC’lerle madenciliğinin imkansızlığı, coin’in (oldukça yüksek) fiyatını çok daha istikrarlı ve güvenilir hale getirir, yani iyi bir uzun vadeli yatırım olabilir.

Grin (GRIN)

 • Blok süresi: 1 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Grin tamamen açık kaynaklı ve topluluk odaklı bir kripto para birimidir. Her dakika 60 grinlik bir blok çıkarılır ve sonsuza kadar her saniye bir coin yaratılır. Sabit bir blok madencilik ödülüne sahip bu tür doğrusal emisyon, arzda sabit bir artış yaratır ancak enflasyon oranını düşürür. Bu tasarım yalnızca blok zincirinin uzun vadeli güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda madencilik sürecini önemli ölçüde daha adil ve daha demokratik hale getirir.

Grin hiçbir şekilde popüler bir kripto para birimi değildir, ancak ona inanan özel bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Bu kripto daha az öne çıktığı için madenciliği daha kolaydır ve düşük fiyatına rağmen istikrarlı karlar getirebilir. Blok başına 60 grin çok gibi görünmeyebilir, ancak madeni paranın fiyatı 0,40 dolar olduğuna göre, bu saatte 24 dolar eder. Elbette astronomik bir miktar değil ama hiç de fena değil.

Monero (XMR)

 • Blok süresi: 2 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Monero, 2014 yılında oluşturulmuş bir gizlilik parasıdır. CryptoNote protokolüne dayanır ve RandomX hash fonksiyonunu kullanır. Bu da bir başka ASIC dirençli kripto para birimidir.

Monero, madenciliği yapılan en popüler coinlerden biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır: sınırsız bir arza sahiptir, yani madencilik karmaşıklığı Bitcoin kadar artmaz. Ayrıca, yüksek bir fiyata sahiptir ve piyasa değerine göre ilk 30’da yer almaktadır. Uzun vadede umut vaat etmektedir. Genel olarak, Monero kesinlikle madenciliği yapılacak en kârlı kripto paralardan biridir.

Monero madenciliği rehberimizi görmek için bu sayfayı ziyaret edin.

RavenCoin (RVN)

 • Blok süresi: 1 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

RavenCoin, KAWPOW adı verilen bir algoritma kullanır. Yeni başlayanlar için kullanışlı olabilecek GPU’ları kullanarak madencilik yapmak için en iyi kripto para birimlerinden biridir. Bu coin, piyasa değerine göre ilk 100 içinde yer almaktadır ve bu da onu değerli bir GPU madencilik girişimi haline getirmektedir.

DigiByte (DGB)

 • Blok süresi: 1.25 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: ASIC, GPU, CPU

DGB, dijital ödemelerin ve merkezi olmayan uygulamaların (dApps) güvenliğine odaklanan, hızla büyüyen bir blok zinciridir.

UTXO teknolojisine dayanan DigiByte, ağ üzerindeki işlemleri işlemek için beş farklı bağımsız algoritma kullanır. Bu teknoloji ASIC’ler, GPU’lar veya CPU’lar gibi çeşitli madencilik seçeneklerini destekleyerek DGB madenciliğini olabildiğince karlı hale getirir.

Aeternity (AE)

 • Blok süresi: 3 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Aeternity, Ocak 2017’de başlatılan açık kaynaklı bir akıllı platformdur. Birçok kripto para biriminin karşılaştığı ölçeklenebilirlik ve güvenlik sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır.

AE, iş kanıtı (PoW) ve hisse kanıtı (PoS) algoritmalarını, madencilerin bloklar oluşturduğu ve aynı anda işlemleri doğruladığı CuccooCycle hashing ile birleştirir.

Aeternity, ağa alışılmadık yaklaşımı ve çalışma hızı nedeniyle şu anda madencilik için en karlı coinlerden biridir.

Metaverse (ETP)

 • Blok süresi: ~21 sn
 • Kullanılacak en iyi donanım: ASIC, GPU

Metaverse, Haziran 2017’de piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Metaverse, Bitcoin, NEO ve Ethereum’un tüm başarılı fikirlerini vurgulaması, geliştirmesi ve tek bir platformda birleştirmesi gereken Çin’in ilk halka açık blok zinciridir.

Projenin ana hedefi “dijital varlıkların (Metaverse Smart Token veya MST) ve dijital kimliklerin (Avatar) bir değer aracısı (Oracle) yardımıyla varlık işlemlerinin temelini oluşturduğu bir evren inşa etmek, böylece insan toplumunu dönüştürecek ve Yeni Gerçekliğe girmemizi sağlayacak yeni bir blok zinciri ekosistemi kurmaktır.”

Coin, Ethash Proof-of-Work algoritması üzerinde çalışır.

Şu anda ETP madenciliği yapmanın en karlı yolu, büyük ve güvenilir bir madencilik havuzuna katılmaktır: bu, tüm katılımcıların hash gücünü birleştirmeye yardımcı olacaktır.

Haven Protokolü (XHV)

Haven Protokol logosu
 • Blok süresi: ~2 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Haven Protokolü Nisan 2018’de başlatılmıştır. Haven Protokolü merkezi olmayan, özel ve takip edilemez bir kripto para birimi olarak tasarlanmıştır. Monero’nun güçlü gizlilik özelliklerini temel alır ancak aynı blok zinciri içinde istikrarlı ve değişken varlıkların bir karışımına izin veren benzersiz bir sistem sunar. Bu özellik, kullanıcıların xAssets olarak bilinen ve her zaman 1:1 oranında temel para birimi tarafından desteklenen varlığın stablecoin versiyonunu basmalarını ve yakmalarını sağlar.

Haven Protokolü, GPU madenciliği için özel olarak tasarlanmış CryptoNight Haven İş İspatı algoritmasını kullanır. Birçok kripto parada olduğu gibi, bir madencilik havuzuna katılmak Haven Protocol madencileri için faydalı olabilir. Madencilik havuzunda katılımcılar GPU madencilik kaynaklarını birleştirerek tek başına madenciliğe kıyasla daha tutarlı ödüller elde edebilirler.

Litecoin (LTC)

 • Blok süresi: ~2,5 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: ASIC, GPU

Bitcoin’in “daha hafif” bir versiyonu olarak ortaya çıkan Litecoin, BTC ile bazı ortak özelliklere sahiptir. Ancak LTC işlemleri daha ucuz ve dört kat daha hızlıdır.

Bitcoin’den farklı olarak LTC, Scrypt adı verilen bir iş kanıtı karma işlevi kullanır ve bu da bu dijital para birimini pahalı ASIC çipleri satın almadan bir GPU kullanarak çıkarmanıza olanak tanır. LTC’nin madencilik ödülü çok yüksek olabilir. Yine de, LTC madenciliğinin çok fazla enerji tüketen güçlü bir donanım kurulumu gerektirdiğini lütfen unutmayın.

Madenciliği En Kolay Kripto Para Birimleri

Ancak kârlılık, kripto madencilerinin dikkat ettiği tek ölçüt değildir. Madenciliğe yeni başlamak üzereyken, karmaşık bir madencilik operasyonu veya üst düzey bir madencilik donanımı kurmanızı gerektirmeyecek kripto para madenciliği yapmak iyi bir fikir olabilir. Şimdi madenciliğinin kolay olduğu bilinen en iyi kripto paralara bir göz atalım.

Dogecoin (DOGE)

 • Blok süresi: 1 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: ASIC

Dogecoin’in madenciliğini yapmak sadece çok kolay değil, aynı zamanda oldukça kârlı da olabilir. Scrypt madencilik algoritmasını kullanır.

Bir kez daha, DOGE’yi tek başınıza çıkarırsanız buna gerçekten değmez, ancak Dogecoin söz konusu olduğunda madencilik havuzları ve bulut madenciliği iyi seçeneklerdir. Dogecoin madenciliği ile ilgili detaylı nasıl yapılır yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Bitcoin Gold (BTG)

 • Blok süresi: 10 dakika
 • Kullanılacak en iyi donanım: GPU

Bitcoin Gold, Equihash veya Zhash adı verilen bir iş kanıtı karma algoritması kullanan bir Bitcoin çatalıdır. BTG geliştiricileri tarafından izlenen ana hedef, madencilik operasyonlarının ASIC cihazlarının büyük sahipleri tarafından tekelleştirilmesini önlemek ve böylece ademi merkeziyetçilik ve bağımsızlık ilkelerini yeniden tesis etmekti. Equihash-BTG algoritması, solo madencilerin GPU’larını Bitcoin Gold madenciliği için kullanmalarına olanak tanır.

BTG, yeni başlayanlar için grafik işlem birimlerini kullanarak kripto madenciliğine başlamak için iyi bir seçim gibi görünüyor. BTG döviz kuru düşse bile, GPU’nuzun hash gücünü diğer dijital para birimlerinin madenciliği için kullanabileceksiniz.

Son Düşünceler

Dışarıda çok fazla dijital varlık var, bu yüzden hangisini çıkarmak istediğinize karar vermek zor olabilir. Rehberimizden de görebileceğiniz gibi, madenciliği yapılacak tek bir “en iyi” kripto para birimi yoktur. Bazıları daha iyi, bazıları madencilik veya karlılık açısından daha kötü. Ancak sonuçta, hangi kaynaklara sahip olduğunuza, hangi hedeflerin peşinde olduğunuza ve ayrıca hangi zinciri ve projeyi desteklemekle ilgilenebileceğinize bağlı olarak bir karar vermeniz gerekecektir.

Her zaman olduğu gibi, madencilik yapmaya ve kriptoya para yatırmaya başlamadan önce DYOR yapmanızı – kendi araştırmanızı yapmanızı – ve riskleri dikkatlice değerlendirmenizi hatırlatırız. Madencilik yolculuğunuzda iyi şanslar!

Madenciliğin size göre olmadığını düşünüyorsanız, bunun yerine Changelly ‘de yukarıda belirtilen coinleri ve 400’den fazla diğer kripto varlığını her zaman alabilirsiniz!

Madencilik için En İyi Kripto Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Bitcoin madenciliği yapmak neden iyi bir fikir değil?

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, muhtemelen yeni başlayanların en çok madencilikle ilgilendiği kripto paradır. Ancak, kısa süre sonra bunun iyi bir fikir olmadığını keşfederler: Bitcoin madenciliği 2023 yılında o kadar da kârlı değildir.

Bunun böyle olmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, Bitcoin en popüler kripto para birimidir, yani en hafif tabirle oldukça yüksek talep görmektedir. Bu nedenle, birçok kişi Bitcoin madenciliği yapmaktadır ve kolektif kâr aynı kalsa bile, bireysel kâr yine de düşmektedir. Bitcoin’in fiyatı sürekli artıyor, ancak blok madenciliği ödülü azalıyor. İkinci olarak, Bitcoin toplam arzına yaklaşırken, her bloğun çıkarılması için giderek daha fazla bilgi işlem gücü gerekiyor, bu nedenle madencilik ve elektrik maliyetleri artıyor. Sonuç olarak, Bitcoin madencilerinin kar elde etmesi artık çok zor ve bu da Bitcoin madenciliğini eskisi kadar değerli kılmıyor.

Kripto madenciliği hala karlı mı?

Evet, kripto madenciliği nasıl yapıldığına ve hangi kriptoyu çıkardığınıza bağlı olarak hala karlı olabilir. Bununla birlikte, 2014 ve hatta 2017’de olduğundan kesinlikle daha az kârlı. Günümüzde madencilik çoğunlukla yalnızca bir madencilik havuzuna katıldığınızda veya bulut madencilik hizmetlerini kullandığınızda ödüllendirici olmaktadır. Bu şekilde blok ödülünün tamamını alamayacak olsanız da, sürekli artan maliyetleri dengelemenize yardımcı olacaktır.

Madenciliği en kolay kripto para hangisi?

SweatCoin aynı zamanda madenciliği en kolay ve en zor kripto para birimidir. Herhangi bir donanım satın almanıza gerek yok: karmaşık matematik problemlerini çözmek gerekmez. Bunun yerine, SweatCoin madenciliği, tamamen farklı bir şekilde zor olan fiziksel egzersiz yapmak anlamına gelir.

Geleneksel kripto para birimleri söz konusu olduğunda, Electroneum muhtemelen madenciliği en kolay kripto para birimidir, çünkü bunu telefonlarından yapabilirler.

Madenciliği en kolay ve en karlı kripto nedir?

Madenciliği en kolay kriptoyu arıyorsanız, evde madenciliği yapılabilecek en iyi kriptolardan biri olan Monero’ya (XMR) göz atın. Diğer seçenekler Ethereum Classic (ETC), Vertcoin (VTC) ve Ravencoin’dir (RVN). Bitcoin Gold (BTG) da GPU ile çıkarılan en iyi coinlerden biri olarak burada anılmaya değer.

En karlı kripto para birimi nedir?

Birçok kripto meraklısı, en fazla kârı elde etmek için madencilik için hangi coin’i seçeceğini merak eder. Ancak cevap, mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak değişir.

Ekipmanınızın güç verimliliği ve güncel teknolojik gelişmeler gibi diğer faktörler de herhangi bir zamanda hangi kriptoyu çıkarmanın sizin için en karlı olacağını etkiler. Sonuç olarak, mevcut piyasa koşullarını değerlendirmek ve yeni gelişmelerden haberdar olmak, hangi kripto paranın madencilik çalışmalarından en yüksek getiriyi sağlayacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kripto madenciliği ile zengin olabilir misiniz?

Kripto para madenciliği karlı bir girişim olabilir, ancak oyunda birçok değişken olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Kripto para madenciliğinin zorluğu artmaya devam ettikçe, kar elde etmek için gereken ekipman ve elektrik maliyeti daha pahalı hale geliyor. Ek olarak, kripto para madenciliğine girmek isteyenler, dijital para birimlerinin piyasa fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselip düşebileceğini ve bazen sürekli bir süre boyunca kârlı kalmayı zorlaştırdığını unutmamalıdır. Diğer tüm yatırım stratejileri veya ürünlerinde olduğu gibi, her iki ayağınızla atlamadan önce her zaman dikkatli bir araştırma ve risk yönetimi yapılmalıdır.

Bir sonraki büyük kripto nedir?

Bu makalede en yüksek potansiyele sahip coinleri inceledik.

Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriğinin finansal veya yatırım tavsiyesi olmadığını lütfen unutmayın. Bu makalede verilen bilgiler yalnızca yazarın görüşüdür ve alım satım veya yatırım önerileri sunduğu şeklinde değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin eksiksizliği, güvenilirliği ve doğruluğu hakkında herhangi bir garanti vermiyoruz. Kripto para piyasası yüksek volatilite ve zaman zaman keyfi hareketlerden muzdariptir. Herhangi bir yatırımcı, tüccar veya düzenli kripto kullanıcıları, bir yatırım yapmadan önce birden fazla bakış açısını araştırmalı ve tüm yerel düzenlemelere aşina olmalıdır.