Dogecoin Madencilik Rehberi

Dogecoin hiçbir zaman popüler ya da ilgisiz olmadı, ancak son zamanlarda herkesin aklında, hatta her zamankinden daha fazla olduğunu söylemenin abartılı olmayacağını düşünüyoruz. Bazı insanlar bu heyecanı DOGE‘larını satmak için kullandı, bazıları nihayet satın almaya karar verdi ve eğer bunu okuyorsanız, muhtemelen madencilik yapmayı düşünüyorsunuz.

Bu metni okuduktan sonra, DOGE madenciliğini nasıl yapacağınızı, hangi donanım ve yazılıma ihtiyacınız olduğunu, Dogecoin madenciliğinin ne kadar sürdüğünü, hala karlı olup olmadığını ve daha fazlasını öğreneceksiniz.

Genel olarak kripto madenciliği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu konudaki kapsamlı kılavuzumuzu buradan okuyabilirsiniz. Şimdi, bu makalenin ana konusuna gelelim – DOGE madenciliği!

Wanna see more content like this? Subscribe to Changelly’s newsletter to get weekly crypto news round-ups, price predictions, and information on the latest trends directly in your inbox!

Dogecoin Madenciliği Nedir?

Doge madencilik
Kaynak Kripto Hattı Haberleri

DOGE madenciliği, Dogecoin blok zincirindeki işlemleri onaylamak ve bunun için coin’in kendisi ile ödül almak anlamına gelir. Yukarıdaki resme aldanmayın – madenlere inmeyi içermiyor ve ne yazık ki sizi sevimli bir shiba inu’ya dönüştürmeyecek. Yine de, DOGE madenciliği yaparken eğlenebilir ve biraz para kazanabilirsiniz.

Dogecoin madenciliği, Dogecoin kripto para birimi için halka açık deftere (blok zinciri olarak bilinir) işlemleri doğrulama ve ekleme sürecidir. Madenciler, başarılı bir şekilde kazdıkları her blok için yeni oluşturulan Dogecoin’ler şeklinde ödüller alırlar. Madencilik, ağın güvenli ve merkezsiz kalmasına yardımcı olduğu için herhangi bir kripto para biriminin ekosisteminin önemli bir parçasıdır.

Dogecoin ile ilgileniyor musunuz ve fiyatının gelecekte nasıl davranacağını bilmek ister misiniz? Dogecoin Fiyat Tahminimizi 2022 ve Sonrası için okuyun.

Dogecoin Madenciliği Karlı mı?

Dogecoin madenciliğinin kârlılığı büyük ölçüde nasıl madencilik yaptığınıza bağlıdır. Genel olarak konuşmak gerekirse, DOGE madenciliğini tek başınıza yapmak yerine bir havuzda yapmak daha iyi bir fikirdir.

Bir kripto paranın arzı, madenciliğinin karlılığını etkileyen faktörler arasındadır. Dogecoin eskiden 100 milyar coin’lik sınırlı bir arza sahipti, ancak bu orijinal coin’lerin tamamı 2015 ortalarında çıkarılmıştı. O yıldan itibaren her 12 ayda bir 5 milyar Dogecoin dolaşıma sokulmuştur. Sonuç olarak, arz biraz sınırlı olduğundan, ancak coin büyük talep gördüğünden, madenciliğini yapmak karlı olabilir.

Bir kripto para madenciliğinin karlılığını hesaplamak için maliyetleri göz önünde bulundurmak gerekir: ekipman fiyatı, elektrik maliyetleri vb. Günlük elde edebileceğiniz potansiyel karı bulmak için çevrimiçi olarak ücretsiz olarak sunulan birçok Dogecoin madencilik hesaplayıcısından birini kullanabilirsiniz.

DOGE Madencilik Hesaplayıcısı
Kaynak CoinWarz

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Dogecoin, tıpkı Litecoin ve birkaç yüz kripto para birimi gibi Scrypt algoritması üzerine inşa edilmiştir.

Dogecoin Scrypt algoritmasını kullandığından, madenciliği nispeten enerji tasarrufludur. Bu nedenle, madencilik yapabilmek için nükleer çarpıştırıcının bir eşdeğerine sahip olmanız gerekmiyor – teknik olarak bunu kendi odanızın rahatlığında yapabilirsiniz. DOGE her zaman toplumu bir araya getirmekle ilgili olmuştur, bu nedenle madenciliğin mümkün olduğunca erişilebilir olması mantıklıdır.

Dogecoin madenciliğinin zorluğu zamanla artar. DOGE bir Scrypt kripto para birimi olduğundan, bazı madenciler daha fazla kâr elde etmek için Litecoin (LTC), Viacoin (VIA) ve aynı algoritmayı kullanan diğer coinleri de çıkarmaktadır. Bu size denemek isteyeceğiniz bir şey gibi gelmiyorsa, Dogecoin madenciliğinden para kazanmanın başka bir kolay yolu daha var: madencilik havuzları.

Dogecoin Madencilik Ekipmanları

Dogecoin madenciliğine başlamak için fazla bir şeye ihtiyacınız yok:

 • güvenli bir DOGE kripto cüzdanı (Trezor veya Ledger gibi donanım cüzdanları kullanmanızı öneririz);
 • macOS, Windows veya Linux işletim sistemine sahip bir bilgisayar;
 • bir internet bağlantısı.

Dogecoin madenciliği yapmak için ihtiyaç duyacağınız diğer şeyler, yapmayı düşündüğünüz madencilik türüne bağlı olacaktır. Geleneksel kripto madenciliği yapmayı planlıyorsanız, kesinlikle bazı donanım ve yazılımlara ihtiyacınız olacaktır.

Dogecoin Madencilik Donanımı

Dogecoin madenciliği yapabileceğiniz üç tür donanım vardır.

 1. GPU

GPU’lar veya grafik kartları madencilikte kullanılmalarıyla bilinir. Ayrıca video oyunları oynamak için de kullanıldıklarından, bazen arzları azalabilir ve bu da fiyatları artırabilir. Bununla birlikte, DOGE çok fazla bilgi işlem gücü gerektirmediğinden, en yeni pahalı modellerden birini almak zorunda değilsiniz – basit ve nispeten ucuz bir Nvidia GeForce GTX 1060 işinizi görecektir.

 1. CPU

İyi bir bilgisayarınız varsa ve fazladan para harcamak istemiyorsanız, Dogecoin madenciliği yapmak için her zaman mevcut CPU’nuzu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, buna karşı tavsiyede bulunuruz: DOGE, Bitcoin gibi yoğun kaynak gerektirmese de, CPU’nuzun aşırı ısınmasına neden olabilir ve ona zarar verebilir.

 1. ASIC

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Dogecoin madenciliği yapmak için Scrypt uyumlu bir ASIC’e ihtiyacınız olacak. Bu madencilik yöntemi çok etkilidir, ancak ASIC madencileri pahalıdır, gürültülüdür, çok fazla kaynağa ihtiyaç duyar ve çok ısınabilir, bu nedenle onları yönetmek zor olabilir. Bankayı bozmadan iyi bir Dogecoin ASIC madencisi almak istiyorsanız, Innosilicon A2 Terminator kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

En İyi Dogecoin ASIC Madenci Donanımı

İşte en iyi Dogecoin ASIC madencilerinden bazıları.

Karma Hızı, MH/sGüç TüketimiFiyat
Antminer L79,500.003,425W$17,000
Antminer L3+504.00800W$2,249
BW L21 Scrypt Madencisi550.00950W$2,500
Goldshell Mini Doge PRO205.00220W$1,090

Gördüğünüz gibi, hash oranı ASIC madencisinin fiyatı ve güç tüketimi ile doğru orantılıdır – hash oranı ne kadar yüksekse, ödemeniz gereken maliyet de o kadar yüksek olacaktır. Dogecoin madencilik donanımını seçerken, bu üç parametreyi mevcut kaynaklarınıza göre dengelemeye çalışın. Seçtiğiniz madencilik teçhizatıyla ne kadar kar elde edebileceğinizi öğrenmek için mevcut birçok Dogecoin madencilik hesaplayıcısından birini ( bunun gibi) kullanabilirsiniz.

En İyi Dogecoin (DOGE) Madencilik Yazılımı

Yani, Dogecoin madenciliği için donanımı seçtiniz. ASIC’ler, GPU’lar veya CPU’lar, gözünüzü neye dikmiş olursanız olun, DOGE madenciliği yapmak için uygun yazılıma da ihtiyacınız olacaktır.

İşte en iyi Dogecoin madencilik yazılımı çözümlerinden bazılarına genel bir bakış. Neredeyse hepsi tamamen ücretsizdir.

CGminer

Bu, en popüler madencilik yazılım programlarından biridir. Kullanımı kolaydır, çoklu GPU’ları ve ASIC’leri destekler ve ayrıntılı madencilik istatistiklerini görüntüleyebilir.

BFGMiner

Dinamik saatleme, izleme ve uzak arayüz özelliklerine sahip C ile yazılmış modüler bir ASIC / FPGA madencisi. Gelişmiş madencilik yazılımı sunar, birden fazla GPU ve ASIC’i destekler ve birden fazla popüler madencilik havuzuna entegre edilmiştir.

MultiMiner

Dogecoin de dahil olmak üzere birden fazla kripto para madenciliği yapmanıza olanak tanıyan hepsi bir arada bir GUI. Birçok popüler madencilik havuzuna entegre edilmiştir ve kullanımı inanılmaz derecede kolaydır.

EasyMiner

Bitcoin, Litecoin, Dogecoin ve diğer birçok kripto para madenciliği için ücretsiz, acemi dostu bir grafik ön uç. EasyMiner, Stratum ve sha256 madencilik protokollerini destekler ve iki kuruluma sahiptir: Klasik ve Moneymaker modları. Onlar ve bu yazılım hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Awesome Miner – Yıllık 39 ABD doları

Bitcoin, Litecoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yönetmek ve izlemek için bir Windows uygulaması. Kullanımı kolaydır, uzaktan yönetim özelliklerine sahiptir ve gelişmiş istatistikleri görüntüler.

GUIMiner-scrypt

Dogecoin de dahil olmak üzere birden fazla kripto para biriminin madenciliğini destekleyen Windows için GUI tabanlı bir madenci. Kullanımı kolaydır, çoklu GPU’ları ve ASIC’leri destekler ve popüler madencilik havuzlarıyla entegre olur.

Madencilik Havuzu Merkezi – %0,95 ücret

Dogecoin de dahil olmak üzere birden fazla kripto para madenciliği yapmanıza olanak tanıyan bir madencilik havuzu. Para birimleri arasında otomatik geçiş imkanı sunar.

Dogecoin Madencilik Havuzları

Madencilik havuzu, Dogecoin madenciliği yapmak için birlikte çalışan bir grup madencidir. Bir madencilik havuzuna katılarak, kendi başınıza kazanabileceğinizden çok daha hızlı Dogecoin kazanabilirsiniz, bu nedenle tek başınıza DOGE madenciliği yapmak için harika bir alternatiftir.

İşte en iyi Dogecoin madencilik havuzlarından bazıları:

 • DogeChain
 • WeMineDogecoins
 • Prohashing
 • DogeMiningPool
 • MinePools
 • Muchpool

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, Dogecoin madenciliğinizi çevrimiçi olarak yapmanıza izin verdiği için tartışmasız DOGE madenciliği yapmanın en kolay yoludur. Herhangi bir madencilik ekipmanı satın almak ya da ona bakmak zorunda değilsiniz – sadece ekipmanı hiç görmeden başka birinden kiralıyorsunuz. Temel olarak, madencilik teçhizatlarından birinden elde edilen ödüllerden pay almak için büyük bir veri merkezine ödeme yaparsınız.

Dogecoin bulut madenciliği kolay ve uygun maliyetli olsa da oldukça riskli olabilir. Genellikle ekipmanı kiralamak için 1 aydan 1 yıla kadar sürebilen bir sözleşme imzalarsınız. Ve sözleşmeyi imzaladıktan kısa bir süre sonra Dogecoin fiyatı düşerse, yine de kiranızı ödemek zorunda kalacaksınız – ve kar yerine zarar edebilirsiniz.

Dogecoin Madenciliği Riskleri

Gerekli ekipmanı hazırlamanın yanı sıra, Dogecoin madenciliğine başlamadan önce olası tüm riskleri anlamak çok önemlidir.

Risklerinizi Bilin
Yarın ağlamamak için riskleri bugünden değerlendirin

Her şeyden önce, kripto para birimlerinin değişken doğası nedeniyle finansal kayıp riski vardır. Dogecoin’in değeri çok hızlı bir şekilde yükselebilir veya düşebilir ve paranıza dikkat etmezseniz çok şey kaybedebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer risk de donanım arızası olasılığıdır. Madencilik teçhizatınızın bakımı düzgün yapılmazsa aşırı ısınabilir ve bozulabilir. Bu sadece maddi kayba değil, aynı zamanda ekipmanınızın zarar görmesine de yol açacaktır.

Son olarak, bilgisayar korsanlığı ve hırsızlık riski vardır. Kripto paralar dijital varlıklar olduklarından, paralarınızı çalmaya çalışabilecek bilgisayar korsanlarına karşı hassastırlar. Ek olarak, coinlerinizi bir borsada veya çevrimiçi cüzdanda saklıyorsanız, bu platformlardan çalınma riski her zaman vardır.

Dogecoin madenciliğinde kesinlikle riskler olsa da, bu riskleri azaltmanın bir dizi yolu da vardır. Her şeyden önce, herhangi bir para yatırmadan önce piyasayı anladığınızdan ve ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. İkinci olarak, coinlerinizi bir borsada veya çevrimiçi cüzdanda saklamayın; bunun yerine, daha fazla güvenlik için bir soğuk depolama cüzdanında saklayın. Ve son olarak, masraflı onarımlardan kaçınmak için madencilik teçhizatınızın bakımını iyi yaptığınızdan emin olun.

Son Düşünceler

DOGE madenciliği zor değildir ancak (nispeten) yoğun kaynak gerektirir ve biraz hazırlık gerektirir. Bununla birlikte, çoğu insan Dogecoin madenciliğini kar etmek veya coin elde etmek için yapmıyor – bunu muhteşem topluluk için yapıyorlar. Dogecoin her zaman kendi başınıza veya başkalarıyla birlikte eğlenmekle ilgili olmuştur. Bununla birlikte, doğru şekilde madencilik yapıldığında hala kârlıdır – sadece 5 bin dolarlık bir GPU satın almadan önce neye bulaştığınızı anladığınızdan emin olun.

Kar peşinde değilseniz ve sadece biraz Dogecoin almak istiyorsanız, bunun yerine fiattan kriptoya pazarımızdan DOGE satın alabilirsiniz!

SSS

Bir Dogecoin madenciliği ne kadar sürer?

Dogecoin nispeten kısa bir blok süresine sahiptir – zincirde bir sonraki bloğun oluşturulması için geçen süre. DOGE için bu süre 1 dakikaya eşittir.

Bir Dogecoin madenciliği ne kadara mal olur?

1 Dogecoin madenciliği yapmak yaklaşık 0,01 dolara mal oluyor.

Dogecoin madenciliği karlı mı?

DOGE madenciliğini tek başınıza yapıyorsanız ve büyük bir madencilik çiftliğiniz yoksa Dogecoin size muhtemelen fazla kâr getirmeyecektir. Ek olarak, Dogecoin madenciliğinin karlılığı büyük ölçüde DOGE’nin fiyat hareketine bağlı olacaktır, bu da zaman zaman inanılmaz derecede değişken ve öngörülemez olabilir. Bu nedenle sözleşme tabanlı bulut madenciliğini kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Dogecoin madencilik havuzu nedir?

Dogecoin madencilik havuzu, Dogecoin madenciliği yapmak için birlikte çalışan bir grup madencidir.

Bir Dogecoin madencilik havuzunu nasıl başlatabilirim?

Kendi madencilik havuzunuzu kurmak büyük bir başlangıç yatırımı gerektirir: büyük bir depo kiralamanız ve çok sayıda donanım satın almanız gerekecektir. Eğer (potansiyel olarak) yüz binlerce dolar harcamaya ve günde saatlerce bakımını yapmaya hazır değilseniz, bunu yapmamanızı öneririz.

Dogecoin madenciliğe değer mi?

Cevap… duruma göre değişir. Sadece hızlı bir şekilde kâr etmek istiyorsanız, muhtemelen DOGE alıp satmanız veya ticaretini yapmanız daha iyi olacaktır. Sadece biraz DOGE sahibi olmak istiyorsanız satın almak da daha iyi bir seçenektir. Dogecoin madenciliği çoğunlukla bu coin’e, geleceğine ve topluluğa gerçekten ilgi duyanlar için uygundur.

iPhone’umda Dogecoin madenciliği yapabilir miyim?

Telefonunuzda Dogecoin madenciliği yapmak mümkün ancak anlamsız. Madencilik hash oranı o kadar düşük olacak ki, herhangi bir şey elde etmek neredeyse imkansız olacak. Ayrıca, madencilik uygulaması büyük olasılıkla telefonunuzun aşırı ısınmasına ve zarar görmesine neden olacaktır.

En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisidir?

Dışarıda çok sayıda iyi Dogecoin madencilik havuzu var. Litecoinpool.org, yerel olarak LTC madenciliği için tasarlanmış olsa da, DOGE için birleştirilmiş madenciliğe izin verir ve harika oranlara sahiptir. Ancak, tüm kazancınız Litecoin cinsinden olacaktır.

En iyi Dogecoin madencilik yazılımı hangisidir?

En iyi Dogecoin madencilik yazılımı sizin için en kârlı olanıdır. Bu, elektrik maliyeti ve madencilik teçhizatınızın hash oranı gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır.


Disclaimer: Please note that the contents of this article are not financial or investing advice. The information provided in this article is the author’s opinion only and should not be considered as offering trading or investing recommendations. We do not make any warranties about the completeness, reliability and accuracy of this information. The cryptocurrency market suffers from high volatility and occasional arbitrary movements. Any investor, trader, or regular crypto users should research multiple viewpoints and be familiar with all local regulations before committing to an investment.