NFT Nedir?

NFT’leri açıklamanın iki yolu vardır. İlki kısa ve aptalca, ikincisi ise gerçekten uygulanabilir. Aptalca seçenekle başlayalım: NFT değiştirilemez bir token. Bu, hiçbir şeyi açıklığa kavuşturmayan parlak ve yaygın bir açıklamadır.

Elbette “NFT “nin ne anlama geldiğini bilmek onu anlamak için yeterli değildir. Bu nedenle, bu dijital nesnelere yönelik çılgınlığı öyle bir şekilde anlatmalıyız ki büyükanneniz bile merak edip baksın.

“Dijital çılgınlık” biraz abartılı değil mi? Oh, hayır. NonFungible’a göre, NFT satışları ilk kez yaygınlaştığı bir yıl içinde 131 kat arttı. Dijital bir sanatçı olan Mike “Beeple” Winklemann, 5.000 çizimini NFT’lere dönüştürmüş ve bunlar daha sonra Christie’s’de 69,3 milyon dolar gibi şaşırtıcı bir meblağa satılmıştır.

The Bored Ape Yacht Club NFT Koleksiyonu

Bu bir trend değil, gerçekten bir çılgınlık, 2021’de kripto piyasasına sinsice sızan ve yüz milyonlarca dolar kârla patlayan ölümcül bir para ateşi. Sadece bu da değil. NFT’ler aynı zamanda dijital sanatçıların ve yaratıcıların çalışmalarını takdir etmenin çok özel ve nazik bir yoludur.

Şimdi, “değiştirilemez belirteci” kelime kelime açıklayalım.

Ayrıca okuyun: Ape Coin 2022 ve sonrası için Fiyat Tahmini

Değiştirilemez

“Eşsiz” için akıllıca bir kelime.

Bir bitcoin, tıpkı onun gibi başka bir bitcoin ile takas edilebilir, ancak bir NFT’yi diğeriyle takas edip aynı nesneyi elde edemezsiniz. Bitcoinler, ABD dolarları, elmalar ve Walmart’taki tatsız seri üretim “Home Is Where Your Heart Is” kupaları değiştirilebilir.

NFT’ler öyle değildir, dolayısıyla adı da öyledir. NFT’leri takas etmek, Mona Lisa tablosunu Pink Floyd’un albüm kapak resmiyle takas etmek gibidir. İkisi de harika ama asla aynı şey olamaz. Değiştirilemeyen jetonların çoğu türünün tek örneğidir veya sınırlı sayıda üretilmiştir. Hepsinin benzersiz tanımlayıcı kodları vardır.

Kripto manyaklarının “değiştirilemez” terimi üzerinde tekelleri yoktur. Bu genel bir kavram. İşte diğer değiştirilemeyen nesnelerden bazı örnekler:

 • Herhangi bir amatör veya profesyonel resim,
 • Bir film,
 • İmzalı bir beyzbol kartı,
 • Annenin özel yemeği,
 • Stephen King’in kısa hikayesi,
 • Okuldaki bir sanat projesi için yaptığın çirkin bir kağıt pterodaktil,
 • Bir insan (Avril Lavigne’in yerine geçme komplosuna inanmıyorsanız).

Sadece duygusal olsa bile, yukarıdaki her şeyin benzersiz bir değeri vardır. NFT olmayan pek çok başka değiştirilemez şey vardır. Çünkü bunlar jeton değildir.

* Bir entelektüel olarak “değiştirilemez” eşanlamlısını da kullanabilirdik ama gözünüzü ya da dilinizi kırmak bu yazının amacı değil.

Ayrıca okuyun: Dijital Sanatta NFT’ler

Jetonlar

Temel düzeyde bir token, sanal bir sahiplik sertifikasıdır. Yalnızca dijital bir dosya olarak dijital bir biçimde mevcuttur ve temelde blok zinciri sisteminde kayıtlı bir girdidir. NFT’lerin çoğu Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır – nedenini sormayın. Blockchain tokenleri şifrelenir ve dünyanın herhangi bir yerindeki farklı cihazlarda saklanabilir. Bu da NFT’leri çalmayı Tom Cruise’un bile tamamlamaya cesaret edemeyeceği bir “imkansız görev” haline getirmektedir.

Jetonlar, sahipliğinizi kanıtlamak söz konusu olduğunda da kullanışlıdır. Dijital bir Mona Lisa’ya sahip olduğunuzu kanıtlayan kodlanmış bir mesaj (genellikle bir ETH token kimliği) çevrimiçi olarak saklandığından, blok zinciri girişinizi istediğiniz zaman, istediğiniz yerde anında bulabilirsiniz. Bu da kişisel finans söz konusu olduğunda NFT’leri bir partide esnemenin en hızlı yollarından biri haline getiriyor.

Değiştirilemeyen tokenlerin / NFT’lerin satışı, halka açık dijital bir kayıtla blok zincirine yansıtılacaktır. Bu arada, NFT’nin gerçekliğini kanıtlamak için, NFT piyasa veritabanındaki bir ETH token kimliğini ve sözleşme adresini kontrol etmeniz yeterlidir. Dijital imza gibi bir şey.

Yine NFT’ler Nedir? “Aptallar için NFT Nedir” Versiyonu

Kısaca, değiştirilemez jetonlar (NFT’ler), sanat dünyasında türünün tek örneği olan veya sınırlı bir sanal nesne koleksiyonunun parçası olan benzersiz dijital öğelerdir. Bir NFT bir resim, bir fotoğraf, bir şarkı, video klipler, oyun öğeleri ve hatta tweetler (ya da bugünlerde her ne deniyorsa) olabilir. NBA’den (NBA Top Shot koleksiyonu) birkaç yıl önce komik bir video hazırlayan rastgele bir adama kadar herkes tarafından oluşturulabilirler.

NFT’ler, NFT koleksiyonlarına göz atabileceğiniz blok zinciri sistemlerinde saklanır. Bu, tıpkı fiziksel varlıklarınızı bir kasada veya rafınızda sakladığınız gibi, değiştirilemeyen tokenlarınızı da kendi standartlarını destekleyen kripto cüzdanlarında saklayabileceğiniz anlamına gelir.

Bunun gibi daha fazla içerik görmek ister misiniz? Haftalık kripto haber özetlerini, fiyat tahminlerini ve en son trendler hakkında bilgileri doğrudan gelen kutunuza almak için Changelly ‘nin haber bültenine abone olun!

NFT Sanatı Aptalca ve Çirkin

Gerçekten de çok nadir rastlanan bir ifade. Bu, biz Sotheby’s sanat züppeleri olsaydık, mendillerimizi çıkarıp (tabii ki işlemeli Changelly logolu) estetik açıdan meydan okuyan gözyaşları dökeceğimiz bir soru.

Öncelikle, o farenin ratatouille’ini yemekle meşgul değil miydiniz, Bay Eleştirmen?

İkincisi… Eh, şey… Bazıları diğerlerinden daha az beceriyle yapılıyor. Bazıları kanlı başyapıtlar.

Dijital sanatçı Beeple bu “çirkin” NFT sanatını sattı

Bakın, sanat baştan sona adaletsiz ve korkunç bir olaydır çünkü özneldir. Çığlık ‘ı çizen adam bunu da yapmış:

Angry Dog, kelimenin tam anlamıyla klasik sanatın canına okuyor

Monet’nin ekran görüntüsünü almak ile Monet’ye sahip olmak arasındaki farkı düşünün. Anladın mı? Bazı dijital içerikleri indirin, duvar kağıdınız olarak ayarlayın ve eğlenin. Hepsi bu kadar. Bir NFT satın alın, satış haklarını elde edin, Monet’yi kullanın(iş, Monet’nin işi, zavallı Claude’u rahat bırakın) ve değerinin arttığını görün.

“Nifty”, bağlı olduğu sanat eseri kadar değerli bir yatırımdır ve bir ekran görüntüsü sadece bir ekran görüntüsüdür. NFT’ler aynı zamanda sevdiğiniz sanatçıları takdir etmenin ve ödüllendirmenin bir yoludur. Hatta NFT’ler oluşturabilir ve bu şekilde fiziksel para kazanmayı deneyebilirsiniz.

NFT Tokenları Nasıl Çalışır?

Tıpkı kriptoda olduğu gibi, NFT sanat eserleri de blok zincirinde yer alır. Blok zinciri sistemleri, değiştirilemeyen tokenlerin gerçekliğini garanti eder ve işlemler için halka açık defterler olarak hizmet eder. Bir zamanlar NFT projeleri yalnızca Ethereum blok zincirinde yaşıyordu. Bugün bunları Harmony ONE, Polygon, Solana, BNB Smart Chain, Near, Tron, Cardano, PolkaDot ve çok daha fazlası dahil olmak üzere neredeyse tüm popüler ağlarda bulabilirsiniz.

NFT’ler Nasıl Satın Alınır

 1. Blok zinciri ağında inanılmaz NFT satın alma yolculuğunuza başlamak için Kaşif Dora’nın sırt çantasına ihtiyacınız yok. Bunun yerine, bir kripto cüzdanına kaydolmanız ve epeyce coin satın almanız (veya bunları ücretsiz olarak elde etmenin yollarını bulmanız) gerekecektir.
 2. Ethereum satın aldıktan sonra, kripto paranızı bir kripto cüzdanına aktarın (ihtiyaçlarınıza uygun cüzdanı nasıl seçeceğinizi ayrı bir makalede açıkladık).
 3. Dijital cüzdanı OpenSea veya başka bir NFT platformuna bağlayın:

4. Ta-dah! NFT işlemleri gerçekleştirin ve NFT satış ve ticaretine başlayın.

Unutmayın, NFT’nin maliyeti yok denecek kadar az olsa bile, işlemi tamamlamak için yine de bir ücret ödemeniz gerekir. Cüzdanınızda bir NFT fiyatını + NFT mülkiyetini elde etmek için bir komisyonu karşılayacak gerekli miktarın bulunduğundan emin olun.

NFT’ler Nerede Saklanır?

Çoğu NFT, Gezegenler Arası Dosya Sisteminde veya Filecoin Ağ deposunda “yaşar”. Trezor ve Ledger gibi bazı şirketler, NFT’ler de dahil olmak üzere kripto dijital varlıklarını saklamak için donanım cüzdanları sağlamaktadır. Bunlara “soğuk hava deposu” denir. NFT’leri saklamak için hangi seçeneğin daha güvenli olduğu konusunda birkaç tartışma var, ancak blok zinciri teknolojisi sayesinde her ikisi de sağlam.

NFT’ler Nasıl Satılır

 1. Bir NFT satmak için kripto cüzdanınızı ve bir token’ın kendisini alın (duh).
 2. İlk işleminiz için OpenSea gibi iyi bilinen platformları tercih edin. Daha fazla güvenlik veya süslü bir şey sunmazlar, ancak kullanıcı dostu tasarımlara sahiptirler ve kurulumu kolaydır.
 3. Satış sayfasına girin, dijital tokenınızın maliyetini (egonuzu tatmin eden akla gelebilecek herhangi bir miktar) ve satış modelini seçin: sabit bir fiyatla veya açık artırma yoluyla.
 4. Satış süresini seçin (NFT’nizin ne kadar süreyle piyasada kalacağını). Varsayılan olarak seçenekler 1 gün, 3 gün veya bir haftadır, ancak takvimi kullanarak başka bir zaman dilimi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca NFT’nizi seçtiğiniz alıcı için hemen rezerve edebilirsiniz.
 5. Her şey hazır, gidelim. Bir dakika, gerçekten satış yapmadan önce, komisyonların içerik oluşturucular için de geçerli olduğunu unutmayın: %10 içerik oluşturucu komisyonu + hizmet ücretinin sabit bir yüzdesi. Değerli madeni paralar satıştan sonra otomatik olarak cüzdanınıza aktarılacaktır.

NFT Olarak Neler Satılabilir?

Mayday, mayday, gemide bir yaratıcı var!

Neyi NFT’ye dönüştürebileceğimizi konuşalım. O kadar basit değil. Değiştirilemez bir tokenın nihai fiyatı, benzersizliğine ve münhasırlığına bağlıdır. Bu bir GIF, bir resim, yaratıcı bir video veya bir şarkı olabilir. Başka ne var? Tweetler, oyun görünümleri, sanal gayrimenkuller ve hisse senetleri. Gerçek, fiziksel, elle tutulur bir nesne olabilir mi? Evet. Evet, evet, başından beri size yalan söylüyorduk. NFT’ler gerçek dünyada da var olabilir . Örneğin, bir kişi dört yatak odalı evini mülkiyet kanıtı olarak NFT’leri kullanarak satmıştır. NFT’leri satmak kolaydır.

Belirteç tek başına satmak istediğiniz nesneye eşit değildir. Bu, yalnızca belirli bir ürünle ilişkili sahibinin bireysel haklarını onaylayan bir sertifikadır.

Dolayısıyla, bir NFT satın alırsanız, ne orijinal sanat eserine sahip olursunuz ne de yazarlığı kontrol edersiniz. İçerik oluşturucular tüm telif haklarını korurlar.

NFT’ler ve Kripto Arasındaki Fark Nedir?

Benzerlikler

 • Hem NFT’ler hem de kripto, blok zinciri teknolojisi yardımıyla inşa edilir ve oluşturulur.
 • DeFi dünyasının bir parçasıdırlar ve aynı tüccar havuzunu çekerler.
 • Kripto paralar ve NFT’ler izlenebilir, hacklenmesi zor, sahteciliğe karşı dayanıklı kod parçalarıdır.

İkisi aynı şey mi? Hayır.

Farklılıklar

 • Kripto paralar değiştirilebilir. Bunları değiştirebilirsiniz ve değer her zaman aynıdır.
 • NFT’ler benzersizdir ve bu nedenle değiştirilemezler. NFT’ler, değerli dijital varlıklara dönüşebilecek nadir öğeleri temsil etmektedir.
 • Kripto temelde NFT satın almak için kullandığınız sıradan bir paradır.
 • Kripto para birimi değeri tamamen ekonomiktir. NFT’lerin değeri estetik, duygusal vb. olabilir.

Fungible Olmayan Tokenlara Nasıl Yatırım Yapılır?

Bazıları NFT’lerin bir balon ve aptal altını olduğundan yakınıyor. Biz de buna “Benyamin Ahmed” diyoruz. Bu arada, bu saf ve nazik ruh 12 yaşında bir NFT milyoneri.

Bir çocuk yatırım yapabiliyor ve para kazanabiliyorsa, siz neden yapamayasınız? NFT yatırımlarından bahsediyoruz ve kesinlikle göz atmaya değer en popüler iki kategori var: dijital sanat ve koleksiyon ürünleri.

1. Dijital sanat

Tablolar, müzik, sanat videoları vb. dahil olmak üzere sanatsal değeri temsil eden her şeydir.

2. Diğer

Diğer koleksiyon ürünleri sadece belirli oyuncu havuzları tarafından değerlendirilmektedir – örneğin beyzbol kartları ve NBA basketbol maçlarının özet görüntülerini içeren kısa videolar.

Koleksiyonlar, başkalarının beklentileri üzerine spekülasyon yaparak belirli bir içerik oluşturucu veya bir NFT segmenti etrafındaki “hype” dan yararlanmanıza olanak tanır. Zendaya ve Tom Holland ‘ın birlikte NFT yaptıklarını hayal edin – diyelim ki öpüştükleri GIF’ler. Bu biraz iğrenç tabii. Ancak talebi ve olası kârları hayal edin – oh oui, c’est l’amour.

Yatırım yapmadan önce araştırma yapmayı unutmayın. Satış tarihine, bir NFT satın almak için gereken kripto para türüne ve satın alınabilecek NFT sayısına dikkat edin. Bu şekilde, gelecekteki varlığınızın gerçek değerini ve düzensiz olup olmadığını bilirsiniz.

Ayrıca, diğer iki şeye de bakın: yaratıcının kim olduğu ve NFT’nin zincir içi mi yoksa zincir dışı mı olduğu. Zincir dışı NFT’ler merkezi sunuculara bağlıdır, yani bunlardan biri çökerse… “Mürettebatın bir parçası, geminin bir parçası” diyelim.

Bir yaratıcıyı araştırmaya gelince… Sadece bu kişinin yakın gelecekte tonlarca nefret almayacağından emin olun. Örneğin Logan Paul ile ilişkilendirilmek istemezsiniz. Ya da sen? Bir sebepten dolayı mı?

Hangi NFT’nin Satın Alınacağı Nasıl Belirlenir?

Monoklün nerede? Bir makalenin bu bölümünü cidden tek gözlük ve süslü sivri bıyık takmadan mı okuyacaksınız? Senin kaybın.

Biz de tam olarak Sotheby’s’den mezun olmadık, bu nedenle farklı sanat eserlerinin değerinin fırlayıp fırlamayacağı konusunda tavsiyede bulunmak zorlu bir görev. İşte bir NFT satın almadan önce belirlemeniz gereken temel unsurlar:

 1. Gelecekteki NFT’nizin değerli mülkleri var mı? Yuga Labs, Beeple, Yon Frula ve diğer popüler NFT yaratıcıları genellikle bireysel avatar sanat eserlerinden oluşan koleksiyonlar yaparlar. Her sanat eserinin kendine has özellikleri vardır. Steam’deki oyun başarılarına benziyorlar. Mülk ne kadar nadirse, dijital varlık da o kadar değerlidir. Koleksiyondaki en düşük yaygınlık yüzdesine sahip bir NFT satın aldığınızdan emin olun.
 1. Gelecekteki NFT’nizin yeterli komisyonları var mı? NFT içeren her işlem için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Buna kapitalizm deniyor. Örneğin, OpenSea satıcılardan %2,5 işlem ücreti almaktadır. Madeni paralarınızdan ayrılmak acı vericidir, bu nedenle rastgele bir resme sahip olmak için fazla ödeme yapmayın – tabii ki bu bir kedi yavrusu resmi değilse. Sağduyuyu göz ardı et. O yavru kediye ihtiyacın var, fiyatı ne olursa olsun.
 2. Tetikte misiniz? NFT’ler gençtir, bu da şu veya bu parçanın likiditesini (veya faydalı bir fiyata satma yeteneğini) tahmin etmenin zor olduğu anlamına gelir. Haberleri okuyun, panikleyin ve içinizden bir ses satmanızı söylediğinde satın.

NFT Almak ve Satmak için En İyi Uygulama

İşte NFT satın almak için en çok tavsiye edilen uygulamaların listesi, belirli bir sıraya göre değil:

 • OpenSea
 • Binance
 • Rarible
 • Nifty Gateway
 • Vakıf

En büyük NFT pazarlarının en iyi NFT uygulamalarını yaptığını düşünüyoruz. Hangi NFT uygulamasını indireceğinizden şüphe duyuyorsanız, pazar yerleri hakkındaki makalemize gidin, birini seçin ve uygulamasını arayın.

SSS

NFT ticari kartları nedir?

NFT ticaret kartları, geleneksel ticaret kartlarının modern bir dijital evrimidir ve ağırlıklı olarak Ethereum olmak üzere blok zinciri teknolojisinden yararlanır. Diğer değiştirilemeyen tokenlar (NFT’ler) gibi, her bir ticaret kartı da tamamen benzersiz olan ayırt edici bir dijital mülktür. Tıpkı diğer değiştirilemez dijital sanat tokenları gibi çeşitli NFT borsalarında alınıp satılabilirler.

NFT dijital sanat mı?

Evet… çoğu durumda. Bazen bir varlığın, hatta bir kişinin dijital temsili olarak hareket ederler. Hatta evinizi veya odanızı temsil eden NFT’ler bile basabilirsiniz.

NFT satın almak için hangi kripto kullanılır?

Çoğu zaman Ethereum (ETH-USD) olacak. NFT piyasası tarihsel olarak Ethereum blok zinciri teknolojisinde barındırılıyordu ve bu nedenle ödeme için ETH gerekiyordu.

ETH en popüler ikinci kripto para birimidir. Şu anda Ethereum, bir sonraki Pokemon aşamasına, hisse kanıtı modeli ETH 2.0’a doğru evriliyor. Kripto uzmanları daha iyi verimlilik ve daha düşük maliyet vaat ediyor. Yeni modelin daha çevre dostu olması da bekleniyor.

NFT satın alabileceğim başka bir para birimi var mı? Evet. Son zamanlarda ünlenen bir başka kripto da Polygon’dur (MATIC-USD). OpenSea ve diğer birkaç NFT pazarında kullanabilirsiniz.

Binance USD (BNB-USD) , Binance platformu tarafından kullanılan başka bir coindir. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından izlenmektedir.

Ayrıca, belirli bir projeye veya oyuna ait birçok “yerel” NFT pazaryeri vardır. Bunlar genellikle platformla ilgili tüm blok zinciri işlemlerini (NFT satışları dahil) kendi yerel tokenlerinde gerçekleştirme seçeneği sunar.

NFT coin iyi bir yatırım mıdır?

Aslında evet – dikkatli yatırım yaptığınız sürece.

 1. Çok güvenli bir yatırım. Tekrar teşekkürler, Bitcoin. Merkeziyetsizlik prensibiniz sayesinde, dijital bir varlığı hacklemek ve çalmak neredeyse imkansızdır.
 2. Her an satabileceğiniz dijital bir sanat. NFT’lerinize her zaman erişebildiğiniz için, bir işlem formunu doldurmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.
 3. Eğlenceli ve heyecan verici bir yatırım. NFT’ler havadan para kazanmanızı sağlar. Kelimenin tam anlamıyla. Bu kulağa aynı anda hem tehlikeli hem de büyüleyici geliyor.

NFT piyasası tam olarak eskisi gibi olmasa da, hala kârlı olabilir. Ancak, her zaman olduğu gibi, DYOR olmanız ve yatırım stratejinize sadık kalmanız gerekir. NFT’ler parasal kazancın yanı sıra, genellikle ekstra özelliklere erişim veya belirli bir topluluğa dahil olma gibi başka faydalar da sağlar.

NFT’nin bir parçasını satın alabilir misiniz?

NFT’lerin birden fazla sahibi olabilir. Buna dijital sanatın kısmi mülkiyeti deniyor ve her bir kişinin sahip olduğu yüzdeye yansıyor.

Kısmi mülkiyet, Japon “kintsugi” yani kırık çömlekleri altın ve gümüşle tamir etme sanatı gibidir. Her iki kavram da güzel ve kaotiktir.

NFT’lerin aksine, kesirli NFT’ler değiştirilebilir. Bu, bir NFT’nin parçalarınızın eşit muamele gördüğü ve hepsinin birbiriyle değiştirilebileceği anlamına gelir. Akıllı sözleşmeler bu tokenlarla ilgilenir, böylece tüm sahipler NFT’nin kendi kısımlarına ne olduğunu anında görebilir.

NFT metaverse nedir?

Metaverse, hayatın tüm alanlarını kapsayan (sadece oyunlar değil, aynı zamanda iş, eğitim ve iletişim) ve tam teşekküllü bir dijital ekonomiye sahip olan VR tabanlı bir kavramdır.

Neredeyse metaverse’in sınırındayız: bitcoin alışverişi yapmak, gerçek zamanlı çok oyunculu oyunlar oynamak, NFT koleksiyonlarından sanat eserleri edinmek… ve Skyrim’i çökene kadar modlamak – işte bu klasik!

Dijital sanat eserleri bizi gerçekten metaverse itiyor. Sanal bir NFT pazarı, bir sanat galerisi ve emlak veya araba gibi gerçek hayattaki şeyleri satmak için yeni bir yöntem olarak hizmet veriyorlar.

Gaz ücreti olmayan bir NFT nasıl satın alınır?

Gas, Ethereum blok zincirinde bir işlem gerçekleştirmek için gereken hesaplama gücü birimidir. Bir arabaya doldurduğunuz gaz gibi, bu gaz da blok zincirinde gerçekleştirdiğiniz tüm belirli eylemleri besler. Özellikle dijital sanat eserleri için OpenSea platformunda ve diğer popüler NFT pazar yerlerinde ETH ile yapılan tüm işlemler, dijital sanat eseri sattığınızda bir gaz ücreti ödemenizi gerektirir. Öte yandan Polygon kriptosunda gaz ücreti yoktur. Tarayıcıdaki cüzdan uzantınızdan Polygon kripto para biriminde ödeme yapmayı seçebilirsiniz.

NFT satın almak için kaç yaşında olmanız gerekiyor?

Öncelikle, her ülkenin kendi “bir şeyler yapabilecek yaş” tanımı vardır. Hukukçular bu kavramı “reşit olma yaşı” olarak adlandırır – bu, yasal olarak yetişkinliğe ulaştığınız ve hisse senetlerine yatırım yapmak da dahil olmak üzere kendi eylemlerinizden ve kararlarınızdan tamamen sorumlu olduğunuz bir yaştır. Çoğu ülkede reşit olma yaşı 18’dir. ABD’de reşit olma yaşı Alabama, Delaware ve Nebraska’da 19, Mississippi’de ise 21’dir.

İkinci olarak, yasalar dijital pazardaki en son trendleri takip etmiyor. Bu nedenle, dijital bir varlık satın almak için kaç yaşında olmanız gerektiğine dair kesin bir tanım yoktur. Değiştirilebilir olmayan tokenleri satın almanın yasal yaşını, kripto cüzdanınızı kurmanın yasal yaşı gibi benzer kavramlarla karşılaştırabiliriz. Bazı şirketler 13 yaşındaki çocukların ebeveynlerinin izniyle cüzdanlarını açmalarına izin vermektedir.

Kısaca ifade etmek gerekirse, çoğu durumda 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekir. Bazen, 18 yaşından küçük olsanız bile NFT satın alabilirsiniz. Unutmayın, en tanınmış NFT tüccarlarından biri 2009’da doğdu.

Yani, “NFT” değiştirilemez bir belirteç anlamına gelir. Ama bu sadece buzdağının görünen kısmı.


Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriğinin finansal veya yatırım tavsiyesi olmadığını lütfen unutmayın. Bu makalede verilen bilgiler yalnızca yazarın görüşüdür ve alım satım veya yatırım önerileri sunduğu şeklinde değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin eksiksizliği, güvenilirliği ve doğruluğu hakkında herhangi bir garanti vermiyoruz. Kripto para piyasası yüksek volatilite ve zaman zaman keyfi hareketlerden muzdariptir. Herhangi bir yatırımcı, tüccar veya düzenli kripto kullanıcıları, bir yatırım yapmadan önce birden fazla bakış açısını araştırmalı ve tüm yerel düzenlemelere aşina olmalıdır.